Озеро Сватиково (Дус-Холь) в Туві. Відпочинок на озері


Опубликованно 21.11.2017 02:20

Озеро Сватиково (Дус-Холь) в Туві. Відпочинок на озері

У ці люди їдуть не тільки для того, щоб помилуватися «зоною пустелі» в мініатюрному вигляді і позасмагати на гарячому піску. Тут можна полікуватися в солоних водах дивного озера, яке славиться не тільки серед місцевих жителів, але і далеко за межами регіону.

Це місце є однією з головних визначних пам'яток Туви. Озеро Дус-Холь (Сватиково) за своїм лікувальним властивостям характеристиками можна порівняти з Мертвим морем.

Це унікальний екологічно чистий природний куточок. Чим же знамените озеро Сватиково в Туві? Цілющою силою солоної води, лікувальних грязей і мінеральних джерел, а також кришталево чистим повітрям і просторою степом.

Розташування озера

Розташоване озеро в 45 кілометрах від р. Кизила.

Дус-Холь (в перекладі з тувинського – солоне озеро) – озеро, розташоване в 45 кілометрах на південь від міста Кизила (Тандинский кожуун). Знаходиться воно серед кількох інших озер: у 3 кілометрах від озера Хадын (захід), на схід від оз. Як-Холь (3,5), і в північному напрямку від оз. Чагытай.

В геологічному плані водойма знаходиться в безстічній улоговині на півдні Тувинської улоговини.

Озеро Сватиково: фото, опис

Абсолютна відмітка водної поверхні – 707 м. Відносно пологі береги, позбавлені деревної рослинності, місцями мають піщане покриття. Проглядається і невелика заболоченість.

Озеро має площу 550 квадратних метрів, овальної форми: довжина дорівнює 1400 метрів, ширина змінюється від 300 до 500 метрів. На східному і південному берегах розташовані два джерела з солоною водою, які і являють собою головні джерела ропи озера.

Сюди приїжджає велика кількість туристів, що бажають просто відпочити і підкріпити своє здоров'я. Озеро Сватиково в Туві більшою мірою славиться як лікувальний.

Користь

Лікувальними грязями і ропою лікують різні захворювання суглобів, органів травлення, нервову систему, а також багато шкірні захворювання. Приїжджають сюди лікувати і гінекологічні захворювання.

Вода настільки солона, що на ній людина може спокійно лежати без будь-якого страху потонути, щоправда, купатися в ній слід обережно, уникаючи потрапляння в очі.Околиці: озеро Хадын

Говорячи про околицях описуваного озера, неможливо обійти стороною цей природний об'єкт. На схід від озера Сватиково, в трьох кілометрах, знаходиться озеро Хадын. Воно слабоминерализованное. У перекладі з мови тувинського його назва має значення «береза».

Хадын – одна з 169 орнітологічних ключових територій азіатської Росії, які визнані BirdLife International в якості міжнародних.

Навколо цього озера – нескінченна степ з схвильованими ніжними ковылями. Чим привабливий цей водойма? Південний берег його – місце гніздування деяких навколоводних і водних птахів. В період весняних і осінніх перельотів птахів, занесених у Червону книгу, це місце має особливе значення для них.

І відпочинок на березі цього озера, як і на оз. Дус-Холь, привабливий і приємний, тим більше що прибережні зони цих озер впорядковано.

Відпочинок на озері Сватиково

Є близько водойми кілька лікувальних пансіонатів і санаторіїв. І затишні будиночки уздовж берега чекають на своїх гостей.

База відпочинку «Центр Азії» знаходиться на самому березі озера, неподалік від пансіонатів. На території розташовані 8 затишних двомісних комфортабельних будиночків, дитячий майданчик, кафе-юрта, альтанки, туалет, місце для приготування їжі, місце для паркування автомобілів. Пляжна зона оснащена шезлонгами і душовими. На території кемпінг-бази для відпочиваючих є й інші додаткові послуги.

Тут створені цілком приємні умови для відносно комфортного відпочинку в будиночках і на прибережних зонах озера Сватиково. Бази відпочинку оснащені всім необхідним для проживання туристів. В оренду надаються парасольки, будиночки. Влітку сюди з'їжджається велика кількість людей (до 1500 осіб). За своїми характеристиками це місце не поступається популярним кримським курортам Чокрак і Саки.

Курортні та бальнеологічні характеристики

Вода багата безліччю мінеральних речовин, особливо багато в ній брому. Характеризується як хлоридно-магнієво-натрієва. Мінералізація становить біля берега – 100 г/л, на дні – 280 г/л. Серед мікроелементів відзначаються бор, калій, цезій, літій, фтор і йод. Сіль на дні осідає місцями (галіт, тенардит і мірабіліт).

Крім цілющої води в озері є і лікувальна грязь, має унікальну властивість – вона дуже тепла. Нагрівається вона місцями до 41 градуса, і чим глибше, тим тепліше. Тепло виділяється завдяки утворенню солей на дні озера.

Із збільшенням глибини зростає і температура ропи (гелиотермия), що пов'язано з концентрацією тепла в найбільш щільних шарах. Подібне явище має місце і на сусідніх озерах Хадын і Як-Холь, однак на озері Сватиково проявляється особливо інтенсивно: біля берега – від 23 °С, у придонному шарі (з 1,5-метрової глибини) – 41 °С.

Відкладення бруду більшою мірою розвинені у центральній частині озера і біля берега південно-східного. Має темно-сірий колір, пластична, сильно засмічена в деяких місцях піском. Сірководнем пахне не дуже сильно. Потужність бруду становить від 10 см біля берега і досягає до 60 см в центрі озера. Висновок

Озеро Сватиково являє собою гідрогеологічний пам'ятник природи федерального масштабу. Вода володіє дивовижними властивостями в озері Сватиково. Відгуки побували на ньому, коли-небудь мандрівників найпозитивніші як в плані відпочинку, так і в плані оздоровлення.

НДІ медико-соціальних проблем республіки Туви спільно з НДІ фізіотерапії та курортології у 2013-2014 роки були проведені дослідження медико-біологічні – були проаналізовані стихійні народні лікування. У результаті було доведено, що лікування на озері дає оздоровчий ефект при захворюваннях опорно-рухового апарату і при шкірних хворобах.



Категория: Туризм


Спонсор

Спонсор

Ссылки партнеров

Ваша реклама тут