Мудрик та Серія А. Куди може перейти талант Шахтаря?
Опубликованно 19.04.2020 04:00
Карантинна пауза зовсім не зупинила селекційну діяльність клубів. Так, цікава новина опублікував Corriere dello Sport: Рома і Аталанта стежать за Михайлом Мудриком з Шахтаря. "Дев'ятнадцять років і майбутнє топ-гравця", – настільки лестна характеристика, видана українському футболісту.
Інтерес Роми зрозумілий, адже команду очолює Паулу Фонсека, при якому Мудрик почав потрапляти в першу команду "гірників". За інформацією "Корр'єре" (до речі, редакція газети знаходиться в Римі і тому особливо уважна до новин, що стосуються столичних клубів), Фонсека і після від'їзду з України продовжував стежити за виступами Мудрика, давши відповідні вказівки скаутам Роми. Його підписання – не пріоритет для "джаллороссі", але якщо з'явиться можливість, римляни її використовують.
Чому Аталанта? Їй припав до двору Малиновський, але також треба згадувати гри молодіжних команд восени минулого року. Мудрик обидва рази виходив в основі, а в гостьовому поєдинку (2:2) відзначився асистом, та яким оригінальним: Михайло замість удару з 11-метрової позначки покотив м'яч на свого одноклубника Судакова. Розіграний пенальті порівнювали з аналогічними трюками Кройфа – Ольсена або Мессі – Суареса.
Мудрик став відомий широкій публіці роком раніше, в сезоні-2018/19, коли почав грати за Шахтар в Юнацькій лізі УЄФА. Він різко виділявся на полі, і справа не тільки в зачісці – таких швидких ніг, як у нього, ще пошукати. Гравець з приголомшливою технікою, чудовий дріблер, який парою невимушених рухів може залишити суперника не у справ. Фантазія при роботі з м'ячем і природні дані – безсумнівно, сильні якості Михайла, одного з найбільш яскравих українських футболістів свого покоління. Нарізки з його діями виходять настільки ефектними, що може позаздрити сам Неймар, кумир хлопчину з Краснограда.
Інше питання, що вже півтора року Мудрик не прогресує. Він дебютував за Шахтар 31 жовтня 2018 року в матчі Кубка України, але це був лише разовий випадок. Оренда в київський Арсенал не вивела його на новий рівень: крихкий хлопець загубився в поєдинках команд з нижньої шістки УПЛ (10 матчів, жодного гола). Він, на жаль, дуже односторонній гравець. Вміє загострювати, але даремний в захисті. Небезпечний на просторі, але теряющийся в силовій боротьбі. Нарешті, занадто егоїстичний, без почуття міри в нескінченних обводках. Тактично хлопцеві ще рости і рости.
Минулого літа Михайло повернувся в Шахтар, але мова про першій команді вже не йшла. При Каштру він жодного разу не потрапив навіть у заявку, хоча Луїш в цілому більше довіряє молоді, ніж Фонсека. Новий тренер давав час Бондарю і Сикану, вже навесні почав пробуватися Бондаренко, але не Мудрик, який і в "молодіжці" не настільки гарний, як роком раніше. Команда провалилася в Юнацькій Лізі УЄФА, а Михайло, на відміну від ЮЛЧ-2018/19, жодного разу не провів на полі 90 хвилин. Значить, пора говорити про регрес.
При таких розкладах перспективи заграти в основі Шахтаря мінімальні. Лівий фланг команди і без того перевантажений. При улюблених Каштру 4-1-4-1 там грає Тайсон, але навіть якщо екс-капітана зміщений центр (або він зовсім піде з клубу), залишаються Коноплянка і Соломон, також рідна ця позиція для Фернандо і Сиприано. Головне ж, що вся система "гірників" вже багато років заточена під принцип "бразильці атакують, українці захищаються". Українським представникам "групи атаки" дуже складно вписатися в першу команду, навіть якщо вони сяяли на молодіжному рівні.
Мудрику не варто засиджуватися на лавці, тим більше що є різноманітні приклади успіху: від Зубкова Петряком до Зінченка та Малиновського, вирослих у зірок завдяки своєчасному переїзду за кордон. Шахтар, за інформацією Tuttomercatoweb, виставив цінник в 2 млн євро, що не виглядає завищеною сумою. Мудрик дуже талановитий, щоб відпускати його безкоштовно, але не настільки перспективний для Шахтаря, щоб намагатися його утримати.
Питання: наскільки взагалі реальний його перехід в один з клубів Серії А?
Варіант з Аталантою об'єктивно малоймовірний. Мудрик – крайній нападник, а така позиції не передбачена в актуальній схемою Гасперіні. Весь фланг Михайло не закриє, "фантазисту" Гомеса тим більше не витіснить (якщо вже Малиновський змушений сидіти на лавці з-за конкуренції з Алехандро). Але якщо схему можна підкоригувати на 3-4-3, то нікуди не дінеш стиль гри Аталанти з динамікою і високим тиском. Слабо уявляється, що Мудрик здатний під нього адаптуватися, це гравець зовсім іншого плану.
Рома – куди тепліше, благо її очолює добре знайомий тренер. Робоча схема Фонсеки – 4-2-3-1, причому на лівому фланзі немає залізобетонно основного гравця. По ходу сезону там чергуються Дієго Перотті і Джастін Клюйверт (іноді там виходив навіть Генріх Мхітарян), але Перотті немолодий і схильний до травм, а Клюйверт в цілому не виправдовує надій.
Зрозуміло, що можливий трансфер Мудрика – не вирішення нагальних проблем. Це вкладення на перспективу, і такого роду кадрова політика властива "джаллороссі". Приміром, Ніколо Дзаньоло до переходу у Рому фактично не мав досвіду у дорослому футболі. Вже цієї зими взяли двох молодих іспанців: Гонсало Вільяра і Карлоса Переса (справедливості заради, обидва пограли на дорослому рівні помітно більше Мудрика, так само як і Ченгіз Ундер до переїзду в Італію).
Робимо висновок, що перехід Мудрика в Рому був би цілком логічний. Клуб за відносно невеликі гроші може отримати цікавого футболіста, який стане альтернативою на проблемному лівому фланзі. Гравець отримає новий виклик і шанс вчасно перейти на інший рівень. Зрештою, де, як не в чемпіонаті Італії, знаходити тактичну мудрість?
Звичайно, далеко не факт, що переїзд "гірницького" таланту в Рим здійсниться. По-перше, крісло під Фонсека починає хитатися: команда важко почала рік, встигнувши програти в чемпіонаті п'ять матчів з дев'яти зіграних. По-друге, зміна власника. Рому набуває американський мільярдер Ден Фрідкін, але переговори затягнулися, а тепер ситуація зовсім підвисла з-за тривалої паузи. Втім, сам факт, що Мудрик цікавий клубам Серії А, задає інтригу на найближче трансферне вікно, коли б воно не відкрилося.
Категория: Спорт